Linux

Co je to Linux?

Linux je stejně jako Microsoft Windows nebo Mac OS operační systém. Liší se od nich v tom, že je poskytován s licencí, která uživatele neomezuje a dovoluje mu Linux a jeho software kopírovat dalším osobám.

Linux má jedinečnou schopnost přizpůsobit ovládání požadavkům uživatele - pokud umíte ovládat jiné systémy, zvládnete i Linux.

Je více odolný vůči malware.

Proč byste se měli učit Linux?

Linux je pro profesionály v oblasti IT velmi důležitá technologie, které musí rozumět.

Linux je celosvětově rozšířený. Uživatelé internetu denně přicházejí do styku s aplikačními a webovými serverovými systémy Linuxu při prohlížení celosvětové sítě a používání stránek elektronického obchodování k nákupu a prodeji produktů.

Linux se používá mnohem více než jen na internetu. Linux spravuje systémy pro prodejní místa a světové burzy, pohání chytré televizory a zábavní systémy v letadlech a pohání většinu z 500 největších superpočítačů na světě. Linux poskytuje základní technologie, které pohánějí revoluci v cloudu, a nástroje pro vytváření nejnovějších generací aplikací založených na kontejnerech a mikroslužbách, softwarových úložných technologií a řešení pro zpracování velkých objemů dat.

V moderních datových centrech jsou Linux a Microsoft Windows převládajícími operačními systémy. Používání systému Linux se stále rozšiřuje v podnikové sféře, v cloudu i v oblasti zařízení. Vzhledem k jeho širokému rozšíření máte mnoho důvodů, proč se Linux naučit:

  • Uživatel systému Windows potřebuje spolupracovat se systémy a aplikacemi Linux.

  • Při vývoji aplikací je Linux běžným hostitelem aplikace a jejího běhového prostředí.

  • V cloud computingu používají soukromé i veřejné cloudové instance jako operační systém Linux.

  • Mobilní aplikace a zařízení internetu věcí (IoT) běžně běží na systému Linux.

  • Při hledání nových pracovních příležitostí v oblasti IT jsou dovednosti v oblasti Linuxu velmi žádané.

Použité zdroje

V této kapitole byly použity následující zdroje:

Last updated